איך אוטמים בית לחלוטין מנזילות מים?

בתים ומבנים חייבים להיות אטומים לחדירות מים מכל סוג שהוא ועל כך אין ויכוח. ברור לכל אחד שלא ניתן לחיות לאורך זמן בבית שיש בו רטיבות מתמשכת. לא ניתן לאחסן סחורה במבנה שיש בו חדירת מים. לא ניתן לעבוד במבנים בחורף  כאשר מופיעות נזילות מהגגות, הקירות או ממקומות אחרים. החיים במקומות אלו הופכים בלתי נסבלים ואף מסוכנים מבחינת בריאותית. הבשורה היא שניתן, גם ניתן, לאטום כל מבנה בצורה הרמטית. הטכנולוגיה והחומרים המודרניים קיימים ומאפשרים זאת. הידע מצוי ויש מומחי איטום שיודעים לבצע כל עבודת איטום. יש צורך לקשור את כל אלו ביחד, ובמידה רבה  האחריות מוטלת לפתחם של בעלי הנכסים.

חומרי איטום מגוונים

מבחינים בנזילות ממקומות שונים במבנים ואחד המועדים ביותר הוא הגג. הגג רחב, ובהיעדר ניקוז טוב עלולים להצטבר עליו שלוליות מים. במידה ויש כשל באיטום אזי המים ימצאו דרכם לפרוץ לתוך המבנה מסדקים קיימים. מבחינים בחומרי איטום שונים לגגות. יריעות ביטומניות שנחשבות ליעילות מאוד. זיפות מסורתי שקיים עשרות שנים, וכן, איטום באמצעות חומרים נוזליים ומשחתיים. מקצת מחומרי האיטום הללו מתאימים לגם לקירות, לאדני חלונות, למרפסות מרוצפים ועוד. יש חומרי איטום שמתאימים לבטון חשוף. ואחרים, שהינם שקופים, לשטחים מרוצפים, לחיפויי קירות שונים ועוד.

שיטות איטום

יש חומרי איטום עם ריכוז חומר גבוה שמתאימים למקלטים תת קרקעיים, לחדרים רטובים, למרתפים, לאיטום שלילי וכיוצא בזה. חומרי איטום ניתן להתיז או למרוח ואלו מתאימים, במיוחד, לגגות קלים ולעוד מקומות. יש חומרי איטום שמיועדים להיכנס בין סדקים בקירות, סביב חורי  ברגים, במרווחים בין לוחות איסכורית וכדומה. יש חומרי איטום שמהווים בסיס לאלו שיגיעו מעליהם ועוד. יש שיטות איטום שונות ולכל מקום ואזור בבית יש את הדרך הטובה והמתאימה ביותר לאיטום. מומחי איטום מכירים את כל השיטות, יכולים להמליץ ולבצע בצורה מקצועית. בעל הבית הוא זה שמחליט בסופו של דבר, ועושה זאת על פי טעמו, צרכיו ויכולתו הפיננסית. ברור הוא, שהוא חייב לקבל מידע ראוי. טוב שיעשה זאת על ידי קריאה באינטרנט, עיון במפרט הבנייה או השיפוצים שקבל וגם בהסברים בעל פה.

איטום בעונה היבשה

עבודות איטום גגות יש לבצע בעונות היבשות כי רק אז ניתן לעשותם היטב ועל פי התקן. לעיתים, מורחים מספר שכבות איטום ויש צורך להמתין ימים ויותר כדי שהראשונות תתייבשנה. לא ניתן לבצע עבודות כאלו בעונות הרטובות. מה שכן ניתן לעשות בחורף זה תיקוני עזרה ראשונה שיהיו חלקיים. המבחן העיקרי לכך שהאיטום אכן יעיל הוא בעיקר בימי גשם ארוכים ורצופים. השמש אינה מופיעה וכל המבנה רטוב, ואז מערכת האיטום יכולה לקרוס באופן חלקי או מלא. על מנת להבטיח שעבודות האיטום הינן מקצועיות ויעילות יש לוודא שהן נעשות על פי כל הכללים ועם חומרים תקניים. זוהי שעת המבחן של המומחים לאיטום.